İngilizcem yetersiz olursa Litvanya’da okuyabilir miyim?


Litvanya Üniversitelerinde eğitim almak için farklı ülkelerden halen 17.500 ögrenci mevcut olup her yıl binlerce öğrenci daha geliyor ve bu öğrencilerin hepsi yeterli derecede ingilizce bilmiyor. Bu nedenle etkili ingilizce öğretimi amaçlı dil okulları ve hazırlık sınıfları oluştuırulmuştur. Bu hazırlık programlarına katılarak dil sorununuzu aşabilir, eğitiminize bir en geç bir yıl sonra başlayabilirsiniz. Seviye sınavı ve mülakaatlarda B2 seviyesinde yeterllik sağlayanlar eğitime başlayabilirler.


Askerliğimi tecil ettirebilir miyim?


Litvanya’daki üniversite kayit işleminiz tamamlandıktan sonraVilnius´da Türkiye Konsolosluğu´nda Öğrenci dosyası açtırarak askeriliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Askerliği daha öncesinden tecil etmiş olan öğrenciler yanlarında tecilli olduğuna dair belgeyi de ibraz ederek askerlik tecillerini uzatabilmektedirler.


Litvanya üniversitelerinde okuyabilmek için gereken şart nedir?


Litvanya üniversitelerinde eğitim alabilmenin temel şartı, almak istediğiniz eğitimi Türkiye’de almaya hak kazanmış olmanızdır. ÖSYM tarafından yerleştirme sınavında en az 140 sözel veya 180 matematik puanı almış olamanız gerekmektedir.


Litvanya’da eğitim almak için yılda ne kadar paraya ihtiyacım olur?


Litvanyada üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri Bölümlere göre farklı 1900 ila 3700 EU arasında yıllıkdır. Öğrenciler konaklama, ulaşım, sosyal giderler ve cep harçlığı olarak aylık ortalama 250 – 300 Euro paraya harcarlar. 10 aylık bir akademik yıl dönemi boyunca ihtiyacınız olacak olan para yaklaşık 5000 – 6000 Euro civarındadır.


Eğitim Süresi Ne kadar?


Litvanya eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürmektedir.


Litvanya üniversitelerine ne zaman başvuru yapmam gerekir.


Kış Dönemi için 1 Eylül, Yaz Dönemi için 1 Şubat tarihlerine kadar başvuru yapılabilir. Litvanya üniversite kayıt işlemlerinize başlamak için, ÖSYM Yerleştirme belgenizin gelmesini ya da kazandığınız üniversiteye kayıt işlemlerinizin tamamlanmasını beklemeyin. Online ön kayıt işlemi için lütfen acele ediniz. Evrakları daha sonra da gönderebilirsiniz. Bu size çok önemli zaman kazandıracaktır ve dönem kaybetme riskinizi en aza indirecektir.


YÖK Denkliği var mı?


Evet. Avrupa Birliği ülkelerinde alacak olduğunuz eğitimlerin YÖK denkliği vardır. Blogna Birliği anlaşması gereği 47 ülkede denklikleri vardır.


Litvanya üniversitelerine yatay geçiş yapsam, derslerimi saydırabilir miyim?


Çoğu ülkede mevcut standart uygulamaya göre üniversiteye kabul edildikten sonra, sahip olduğunuz transkript’i üniversiteye sunarak, aldığınız kredilerin sayılmasını talep edersiniz. Bu talebiniz ve aldığınız eğitim incelenir ve size hangi derslerden muaf olduğunuzu bildirilerek eğitime başlamanız sağlanır. Ülkeler arası yatay geçişlerde kredilerinizin bir kısmının kabul edilmeyebileceği gerçeğine hazır olmalısınız. Çok büyük kayıplarınız olmamakla birlikte bu çok doğaldır.