Litvanya, 1000 yıllık tarihe sahiptir (Tarih de  1009'da yazılı bildirilerde bahsedilmiştir), günümüzde Avrupa Birliği'nin NATO tarafından korunan dinamik bir üye devletidir. Batı ve Doğu Avrupa arasındaki kavşakta Baltık Denizi'nde bulunmaktadır. Güvenli çevre, dost canlısı insanlar, tarihi miras, büyüleyici doğa ve hızlı gelişen ekonomi, turistleri, iş adamları ve öğrencileri çekmektedir.


Ad: Litvanya Cumhuriyeti
Alan: 65.300 km2.
Konumu: Litvanya, Baltık Denizi'nin doğu kıyısında komşu ülkeler kuzeyde Letonya, doğuda Belarus, güneyde Polonya ve Rusya'nın Kaliningrad Bölgesi'dir.
Coğrafya: Litvanya düz bir ülkedir,  ovaları topraklarının% 75'ini oluşturmaktadır. Bu nedenle, Litvanya, göller ve nehirler ile orman bakımından zengindir.
İklim: Temmuz ayında ortalama sıcaklık 23ºC, Ocak ayında -5ºC'dir.
Nüfus: Yaklaşık. 3 milyon. Litvanya en büyük etnik grubu oluşturuyor -% 83. Litvanya'da 115 etnik köken var: Polonlar (% 6), Ruslar (% 6), Belarusalılar (% 1), diğerleri (% 4).
Ekonomi: Kişi başı GSYİH  9.600 EUR, ana sanayi kimya, tekstil, ahşap ürünler, biyoteknoloji ve lazerler, turizm, lojistiktir.
Dil: Litvanya dili ve halkın %65 i akıcı ingilizce konuşur.
Din: Roma Katolik Kilisesi (~% 80). Ayrıca Doğu Ortodoks, Evanjelist Lüteryen, Evanjelist Reform Kiliseleri, Eski Müminler, Yahudilik, Sünni, Karaizm, İslam ve diğerlerinin toplulukları vardır.
Şehirleri:  Vilnius. Diğer büyük şehirler Kaunas, Klaipėda, Šiauliai ve Panevėžys'tir.
Hükümet biçimi: parlamenter demokrasi. Yönetim yetkileri, Seimas (Parlamento), Litvanya Cumhuriyeti Başkanı, Hükümet ve Yargı tarafından uygulanmaktadır.
Uluslararası organizasyonlara üyelik: Avrupa Birliği, NATO, Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve diğerleri.
Ulusal Para Birimi: Euro (EUR).
Zaman: GMT + 2
Havalimanları: Vilnius Uluslararası Havalimanı, Kaunas Uluslararası Havalimanı, Palanga Uluslararası Havalimanı.